AGENDA


Biomaterials: Tools and Foundry

Aug. 1-3, 2016


http://www.biomatworkshop.org/

Nationals Science Foundation (NSF)
Arlington, VA

 
Chair and Organizer
RIGOBERTO ADVINCULA (CWRU)

 
Steering (Executive) Committee Members
Biomaterials in Biological Environments:
Session Leader: PUPA GILBERT

Dynamic and Adoptive Biomaterials Surfaces and Interfaces: 
Session Leader: MAREK URBAN

Signaling Across Biomaterials Boundaries:
Session Leaders: HELEN LU and PHIL LEDUC

Targeted Patterning, Fabrication, and Self Assembly:
 Session Leaders: DAVID DEAN and SHERINE OBARE

Beyond Detection Limits; Characterization, Detection Tools and Diagnostic Methods:
Session Leaders: NICK KOTOV and GOBET ADVINCULA

SCHEDULE:
Aug. 1, 2016 (MONDAY)
Arrival of Delegates in Washington, DC area – Dinner on your own.  Delegates are free to arrive any time and reserve their own hotels
Steering committee only dinner at 6:00 PM



Aug. 2, 2016 (TUESDAY)


8:00 AM         Arrival at NSF, Stafford II, room 555, Please get your IDs at Stafford I, main entrance. Breakfast is served
8:30 AM         Introduction by Organizers and NSF and Conference Charge
                        Prof. Rigoberto Advincula (CWRU)
                        Dr. Sean Liam Jones (NSF)
                        Dr. Clark Cooper (NSF)        
9:00 AM         SECTION A: Pupa Gilbert (UW Madison)/ Markus Buehler (MIT)
9:40 AM         SECTION B: Matt Tirrell (UC)/Nicole Steinmetz (CWRU)
10:20 AM       Break
10:30 AM       SECTION C: Joachim Kohn (Rutgers)/ Melissa Grunlan (TAMU)
11:10 AM       SECTION D: Nicholas Kotov (UM)/ David Dean (OSU)
11:50 AM       SECTION E: Michael Rubinstein (UNC)/ Gang-Yu Liu (UCDavis)

12:30 PM       LUNCH (Working)

1:00 PM         Section: Member Introductions and Day 1- Discussions
3:45 PM         Break
4:00 PM         Section Day -1, Reporting (20 min each section – 10 min-delivery and 10 min open comments)
5:00 PM         End
6:00 PM         Dinner on your own (Section Division Members are encouraged to go together for dinner)

Aug. 3, 2016 (WEDNESDAY)


8:30 AM         Arrival at NSF, Stafford II, room 555, Please get your IDs at Stafford I, Main entrance.Breakfast is served
8:45 AM         Introduction by Organizers and NSF and Conference Charge
9:00 AM         SECTION A: Trevor Douglas (IU) /Joanna McKittrick (UCSD)
9:40 AM         SECTION B: Hung Nguyen (UCI)/ Marek Urban (Clemson)
10:20 AM       Break
10:30 AM       SECTION C: Joyce Wong (BU)/ Warren Rudder (VTech)
11:10 AM       SECTION D: Sherine Obare (WMU)/ Treena Livingston (NJIT)
11:50 AM       SECTION E: Rigoberto Advincula (CWRU)/ Lee Makowski (NEU)
12:30 PM       LUNCH (Working)
1:00 PM         Day 2- Discussions and Writing
2:45 PM         Break
3:00 PM         Section Day -2, Reporting (20 min each section – 10 min-delivery and 10 min open comments)
4:00 PM         Concluding Remarks

6:00 PM         Executive Committee Meeting Dinner


Aug. 4, 2016 (THURSDAY) - Steering Committee Meeting

8:30 AM         Arrival at NSF, Stafford II, room 545,  Breakfast is served
9:00 AM         Report Writing
12: 00 PM      Lunch (Working)
1:00 PM         Adjourn

 
BREAKOUT SESSION ROOMS:

Aug. 2, 2016 (TUESDAY)


SESSION A:                 Room 555 (125 capacity)              
SESSION B:                 Room 525 (16 capacity)                 
SESSION C:                 Room 545 (16 capacity)                 
SESSION D:                Room 565 (16 capacity)                 
SESSION E:                 Room 585 (16 capacity) 

Aug. 3, 2016 (Wednesday)

SESSION A:                 Room 555 (125 capacity)               
SESSION B:                 Room 525 (16 capacity)                 
SESSION C:                 Room 555 (125 capacity) to be shared with Session A                
SESSION D:                Room 565 (16 capacity)                 
SESSION E:                 Room 585 (16 capacity)                 

             
SECTION ASSIGNMENTS

Biomaterials in Biological Environments:
Session Leader: PUPA GILBERT (UW-Madison)
Trevor Douglas (Indiana U)
Joanna McKittrick (UC San Diego)
Alyssa Panitch (Purdue U)
Debora Rodrigues (UH)
Markus Buehler (MIT)
Jon Pokorski (CWRU)
Dinesh Patwardhan (FDA)

Dynamic and Adoptive Biomaterials Surfaces and Interfaces: 
Session Leader: MAREK URBAN (Clemson)
Debra Auguste (CUNY)
Nicole Steinmetz (CWRU)
Liviu Movileanu (Syracuse U)
Matt Tirrell (U Chicago)
Neel Joshi (Harvard U)
Hung Nguyen (UCI)
Joe Akkara (NSF)
Paul Sokol (NSF)

Signaling Across Biomaterials Boundaries:
Session Leaders: HELEN LU (Columbia) and PHIL LEDUC (CMU)
Dogic Zvonimir (Brandeis U)
Joyce Wong (BU)
Melissa Grunlan (TAMU)
Joachim Kohn (Rutgers U)
Warren Ruder (UVT)


Targeted Patterning, Fabrication, and Self Assembly:
Session Leaders: DAVID DEAN (OSU) and SHERINE OBARE (WMU)
Treena Livingston (NJIT)
Seth Fraden (Brandeis)
Anthony Guiseppi-Elie (TAMU)
Athanassios Sambanis (Keck Foundation)
Omolola Eniola-Adefeso (UMich)


Beyond Detection Limits; Characterization, Detection Tools and Diagnostic Methods:
Session Leaders: NICK KOTOV (UMich)  and GOBET ADVINCULA (CWRU)
Lee Makowski (Northeastern U)
Michael Rubinstein (UNC)
Joel Brock (Cornell U)
Gang-yu Liu (UC Davis)
Brylee Tiu (CWRU)
Alex Simonian (NSF)
Sheng Lin-Gibson  (NIST)

 
 DETAILS:


​A) Biomaterials in Biological Environments – PUPA GILBERT
- Natural Biomineralization Mechanisms
- Directed- and Self-Assembly in Natural and Synthetic Systems
- Biomimetic and Biocompatible Hard Materials and Composites 
- Theory and Simulation 

B) Dynamic and Adoptive Biomaterials Surfaces and Interfaces - MAREK URBAN
- Soft Materials
-Fouling and Non-fouling Surfaces
- Adoptive and Stimuli Responsive Systems
- Theory and Simulation

C) Signaling Across Biomaterials Boundaries - HELEN LU and PHIL LEDUC
- Synthetic Biology
- Cell Biology and Chemotaxis
- Theory and Simulation

 
D) Targeted Patterning, Fabrication, and Self Assembly
- DAVID DEAN, SHERINE OBARE,
- New Fabrication methods and 3-D Printing
- Implants and Devices
- Patterning 
- Nanomaterials Self-Assembly
- Theory and Simulation


E) Beyond Detection Limits; Characterization, Detection Tools and Diagnostic Methods - GOBET ADVINCULA and NICK KOTOV
- Instrumentation and Analytical Methods: Spectroscopy, Microscopy, and Non-traditional methods
- Molecular Imaging
- Diagnostic: In-situ and Real-time Imaging Methods
- Probes, Nanomaterials, and biomolecular signaling
- Theory and Simulation

FOCUS GROUPS

- Talks, Discussion, and Reports will be divided into 5 categories to which participants will be asked to join a team that will be led by the Discussion leaders.

- Ample time for discussions, sharing, planning, and brainstorming will be given to the participants.

- The participants will gain knowledge and viewpoints from their small groups and the whole conference on future directions for biomaterials research.

- The Executive Committee team will prepare a final report that will be made available to the participants, NSF, and the public.


A) Biomaterials in Biological Environments – PUPA GILBERT

B) Dynamic and Adoptive Biomaterials Surfaces and Interfaces - MAREK URBAN

C) Signaling Across Biomaterials Boundaries - HELEN LU and PHIL LEDUC

D) Targeted Patterning, Fabrication, and Self Assembly- DAVID DEAN and SHERINE OBARE,

E) Beyond Detection Limits; Characterization, Detection Tools and Diagnostic Methods - NICK KOTOV and GOBET ADVINCULA


READING ASSIGNMENTS